Bejegyezte: Tobai Ágota
A fenti kérdés eldöntéséhez nézzük, hogyan készül a tea, és hogyan születik az aromavíz:
TEA: sokféleképpen készíthetjük, attól függően, hogy milyen gyógynövényt vagy teafüvet választunk, hidegen áztatjuk, forrázzuk vagy főzzük. Teafajtától függően 70 és 100 C fok közötti hőmérsékletű vizet használunk, és vannak tealevelek, melyeket akár többször is felönthetünk - a fekete teákat pl. 2 x, a zöld teákat akár 4 x is -, egyszóval a teakészítésnek is megvannak a fortélyai és szabályai. Vegyünk most példának egy átlagos teafőzetet. Egy teáskanál teafüvet (kb. 2 gramm) 2 dl forró vízzel (jellemzően csapvízzel) felöntünk, majd 5-10 percig áztatjuk. A meleg víz hatására kioldódnak az íz-és hatóanyagok, és mind élvezeti mind pedig gyógyászati szempontból értékes anyaghoz jutunk.
AROMAVÍZ: vízgőz-desztilláció során keletkezik, amikor is adott növényt vagy növényi részt egy tartályba helyeznek, majd forró gőzt áramoltatnak át rajta. A meleg hatására kiszabaduló illóolaj elkeveredik a gőzzel, majd a lecsapoló kamrában, hűtés hatására a víz és az illóolaj kettéválasztható. A desztilláció folyamatában felhasznált vízből születik meg az ún. aromavíz vagy hidrolát, mely a desztillált növény vízoldékony hatóanyagaiban rendkívül gazdag.
Ha összehasonlítjuk a két kinyerési módot, akkor azt látjuk, hogy a tea készítésekor a növény és a víz aránya 0,02:1, a vízgőz-desztilláció során azonban lényegesen több növényi rész kerül felhasználásra, az arány minimum 1:1, de gyakran 3:1. Ugyanakkor azt is számításba kell vennünk, hogy teához leginkább szárított növényeket használunk, ezzel szemben a desztillálást az illatos aromaanyagokban még jóval gazdagabb, frissen szedett növényekkel végzik el. Begyűjtésük is akkor történik, amikor a legintenzívebb azok illóolaj-tartalma, így például a damaszkuszi rózsa szirmait a hajnali napsütésben, a jázmin virágait pedig éjszaka szedik, majd azonnal hozzálátnak az illóolaj kinyeréséhez. A másik lényeges eltérés, hogy szemben a mindössze néhány percig tartó teakészítéssel, az aromavizekhez (és ezzel együtt az illóolajokhoz is) hosszas, több órán át tartó desztilláló folyamat során jutnak el, és a vízgőz-desztillációhoz tiszta forrásvizet használnak.
Az aromavizek és a teák közötti különbség jól feltérképezhető a fentiek alapján, de ha a kérdés az, hogy tea vagy aromavíz, akkor a válasz: tea ÉS aromavíz. Le nem mondanék a teakeverékek simogató ízéről és frissítő aromájáról. De örök szerelemben maradok már a rózsavízzel is, mert virágos kedvem kerekedik tőle. És ott van még a rozmaringvíz, a narancsvirágvíz, az édes kamillavíz... mind-mind egy csoda. És én szeretem a csodákat.
Csak a Panarom által forgalmazott 100% tiszta, bevizsgált kemotípusú illóolajokért tudunk felelősséget vállalni!